Quick Links





Warrior Games results highlight benefits of adaptive sports

May 30, 2013 | By francesjohnson
It was another year of intense competition at the Warrior Games, with more than 200 athletes from all branches of Military Service facing off in seven sports: archery, cycling, shooting, sitting volleyball, swimming, track and field and wheelchair basketball. In addition, an Allied team from the United Kingdom competed for the second year in a row, and claimed several medals of their own. The British Armed Forces team had a special cheerleader in the crowd, with His Royal Highness Prince Harry of Wales attending the first few days of competition, and cheering on all the warrior athletes. Olympians Misty May-Treanor and Missy Franklin also attended events.   [caption id="attachment_4842" align="aligncenter" width="300"]
201001-N-XZ098-0143.jpg
201001-N-XZ098-0143.jpg
201001-N-XZ098-0143.jpg
201001-N-XZ098-0143.jpg
201001-N-XZ098-0143.jpg
VIRIN: 201001-N-XZ098-0143
Prince Harry competes with the British Armed Forces team in an exhibition volleyball match as part of the Warrior Games.   This year’s Ultimate Champion title was claimed by Air Force competitor Mitchell Kieffer, and the Marine Corps took home the Chairman’s Cup for the fourth year in a row. Below are the final results from the rest of the 2013 Warrior Games competition.  Archery Team Compound Open Gold: Marines Silver: Air Force Bronze: Army   Team Recurve Open Gold: SOCOM Silver: Marines Bronze: Army   [caption id="attachment_4843" align="aligncenter" width="225"]
201001-N-XZ098-0141.jpg
201001-N-XZ098-0141.jpg
201001-N-XZ098-0141.jpg
201001-N-XZ098-0141.jpg
201001-N-XZ098-0141.jpg
VIRIN: 201001-N-XZ098-0141
The archery competition included multiple rounds of both team and individual competition for the recurve and compound bow.     Individual Compound Open Gold: Frank Barroqueiro, Army Silver: Matthew Benack, Marines Bronze: Jessie White, Army   Individual Recurve Open Gold: Edward Patton, Army Silver: Curtis Winston, Army Bronze: Luke Prentice, Marines   Cycling   [caption id="attachment_4844" align="aligncenter" width="300"]
201001-N-XZ098-0142.jpg
201001-N-XZ098-0142.jpg
201001-N-XZ098-0142.jpg
201001-N-XZ098-0142.jpg
201001-N-XZ098-0142.jpg
VIRIN: 201001-N-XZ098-0142
A Warrior Games competitor using a recumbent bike is jubilant as she crosses the finish line. Mixed Tandem Gold: Ivan Castro, SOCOM Silver: Wesley Glisson, Air Force Bronze: Dan Peters, Navy   Men’s Bicycle Disability Gold: Christopher Self, SOCOM Silver: JR Salzman, Army Bronze: Jorge Toledo, Marines   Men’s Bicycle Open Gold: Brian McPherson, Marines Silver: Mark Vomund, SOCOM Bronze: Spencer Anderson II, Army   Men’s Recumbent Gold: Scott Bullis, Air Force Silver: Michael Lage, Army Bronze: Michael Phillips, Army   Men’s Handcycle Gold: Ronnie Jimenez, Marines Silver: Anthony Robinson, Army Bronze: Justin Gaertner, SOCOM   Women’s Bicycle Open Gold: Lacey Hamilton, Army Silver: Margaux Mange, Army Bronze: Ashley Crandall, Army   Women’s Handcycle and Recumbent Cycle Gold: Lori Yrigoyen (recumbent), Marines Silver: Jennifer Kyseth (recumbent), Marines Bronze: Elizabeth Wasil (handcycle), Army   Sitting Volleyball Gold: Marines Silver: Army Bronze: British Armed Forces   Shooting Air Rifle Prone SH1 Gold: John Kremer, Navy/Coast Guard Silver: Dionisios Nicholas, Marines Bronze: Brian Riley, Marines   Air Rifle Standing SH1 Gold: John Arbino, Army Silver: Artem Lazukin, Marines Bronze: Joey Smith, Marines   Air Rifle Prone SH2 Gold: Pedro Aquino, Marines Silver: Angel Gomez, Marines Bronze: Michael Lage, Army   Air Rifle Standing SH2 Gold: Richard Stalder, Marines Silver: Angel Gomez, Marines Bronze: Pedro Aquino, Marines   Pistol SH1 Gold: Dionisios Nicholas, Marines Silver: Michael Phillips, Army Bronze: Frank Barroquiero, Army   Pistol Open Gold: Phillip Shockley, Marines Silver: Alan Hart, Army Bronze: John Brancheau, Army   Prone Open Gold: Laura Root, Navy/Coast Guard Silver: Mitchell Kieffer, Air Force Bronze: Clayton McDaniel, Marines   Standing Open Gold: David Carte, Army Silver: Luke Prentice, Marines Bronze: Nathan Robbins, Army   Swimming [caption id="attachment_4845" align="aligncenter" width="300"]
201001-N-XZ098-0146.jpg
201001-N-XZ098-0146.jpg
201001-N-XZ098-0146.jpg
201001-N-XZ098-0146.jpg
201001-N-XZ098-0146.jpg
VIRIN: 201001-N-XZ098-0146
Navy competitor Linda Simpson swims in the 100 meter freestyle race as part of the 2013 Warrior Games. Men’s 50 Meter Freestyle (Single Leg Amputation) Gold: Sean Karpf, Army Silver: Jorge Toledo, Marines Bronze: Martin Smith, Air Force   Men’s 50 Meter Freestyle (Double Leg Amputation) Gold: Charlie Walker, British Armed Forces Silver: Quentin Picone, Army Bronze: David Henson, British Armed Forces   Men’s 50 Meter Freestyle (Below the Elbow) Gold: Neil Schalk, Marines Silver: Corey Carter, Air Force Bronze: Pedro Aquino, Marines   Men’s 50 Meter Freestyle (Above the Elbow) Gold: Evan Stratton, Marines Silver: Michael Kacer, Army Bronze: William Frederick, Marines   Men’s 50 Meter Freestyle (Spinal Cord Injury) Gold: Danny Dudek, Army Silver: Ronnie Jimenez, Marines Bronze: Jonathan Le Galloudec, British Armed Forces   Men’s 50 Meter Freestyle (Open) Gold: Kyle Reid, Marines Silver: Rhoden Galloway, Army Bronze: John Edmonston, Navy/Coast Guard   Women’s 50 Meter Freestyle (Single Leg Amputation) Gold: Kirstie Ennis, Marines Silver: Linda Simpson, Navy/Coast Guard Bronze: Sarah Evans, Air Force   Women’s 50 Meter Freestyle (Spinal Cord Injury) Gold: Chanda Gaeth, Army Silver: Breanna Dill, Marines Bronze: Jeanne Goldy-Sanitate, Air Force   Women’s 50 Meter Freestyle (Open) Gold: Lori Yrigoyen, Marines Silver: Aliana Barnes, Army Bronze: Jennifer Kyseth, Air Force   Men’s 100 Meter Freestyle (Single Leg Amputation) Gold: Sean Karpf, Army Silver: Jason Pennock, Marines Bronze: Jonathan Ray, Marines   Men’s 100 Meter Freestyle (Double Leg Amputation) Gold: Quentin Picone, Army Silver: Charlie Walker, British Armed Forces Bronze: David Henson, British Armed Forces   Men’s 100 Meter Freestyle (Below the Elbow) Gold: Neil Schalk, Marines Silver: Pedro Aquino, Marines Bronze: Corey Carter, Air Force   Men’s 100 Meter Freestyle (Above the Elbow) Gold: Evan Stratton, Marines Silver: Michael Kacer, Army Bronze: William Frederick, Marines   Men’s 100 Meter Freestyle (Spinal Cord Injury) Gold: Danny Dudek, Army Silver: Ronnie Jimenez, Marines Bronze: Jonathan Le Galloudec, British Armed Forces   Men’s 100 Meter Freestyle (Open) Gold: Kyle Reid, Marines Silver: Rhoden Galloway, Army Bronze: Michael Grover, Army   Women’s 100 Meter Freestyle (Single Leg Amputation) Gold: Kirstie Ennis, Marines Silver: Linda Simpson, Navy/Coast Guard Bronze: Stacey Byrne, British Armed Forces   Women’s 100 Meter Freestyle (Spinal Cord Injury) Gold: Breanna Dill, Marines Silver: Chanda Gaeth, Army Bronze: Jeanne Goldy-Sanitate, Air Force   Women’s 100 Meter Freestyle (Open) Gold: Aliana Barnes, Army Silver: Jennifer Kyseth, Air Force Bronze: Lori Yrigoyen, Marines   Men’s 50 Meter Backstroke (Single Leg Amputation) Gold: Sean Karpf, Army Silver: Martin Smith, Air Force Bronze: Jonathan Ray, Marines   Men’s 50 Meter Backstroke (Double Leg Amputation) Gold: Quentin Picone, Army Silver: Ray Hennagir, Marines Bronze: Dave Henson, British Armed Forces   Men’s 50 Meter Backstroke (Below the Elbow) Gold: Corey Carter, Air Force Silver: Pedro Aquino, Marines Bronze: Neil Schalk, Marines   Men’s 50 Meter Backstroke (Above the Elbow) Gold: Evan Stratton, Marines Silver: William Frederick, Marines Bronze: Michael Kacer, Army   Men’s 50 Meter Backstroke (Spinal Cord Injury) Gold: Danny Dudek, Army Silver: Ronnie Jimenez, Marines Bronze: Jason Morgan, Air Force   Men’s 50 Meter Backstroke (Open) Gold: Rhoden Galloway, Army Silver: Kyle Reid, Marines Bronze: Timothy Babb, Air Force   Women’s 50 Meter Backstroke (Single Leg Amputation) Gold: Kirstie Ennis, Marines Silver: Stacey Bryne, British Armed Forces Bronze: Linda Simpson, Navy/Coast Guard   Women’s 50 Meter Backstroke (Spinal Cord Injury) Gold: Chanda Gaeth, Army Silver: Breanna Dill, Marines Bronze: Jeanne Goldy-Sanitate, Air Force   Women’s 50 Meter Backstroke (Open) Gold: Lori Yrigoyen, Marines Silver: Aliana Barnes, Army Bronze: Rachel Brokaw, Marines   Mixed 200 Meter Freestyle Relay Gold: Army Silver: Marines Bronze: Air Force   Track and Field [caption id="attachment_4846" align="aligncenter" width="225"]
201001-N-XZ098-0147.jpg
201001-N-XZ098-0147.jpg
201001-N-XZ098-0147.jpg
201001-N-XZ098-0147.jpg
201001-N-XZ098-0147.jpg
VIRIN: 201001-N-XZ098-0147
British Armed Forces competitor Dave Henson runs the 1500 meter race in the double leg amputee category. He eventually claimed silver. Men’s 100 Meters (Open) Gold: Quintarious Almon, Army Silver: Kyle Reid, Marines Bronze: Sean Venezia, Marines   Men’s 100 Meters (Visually Impaired) Gold: Derek Liu, Marines Silver: Ivan Castro, SOCOM Bronze: Dan Peters, Navy/Coast Guard   Men’s 100 Meters (Wheelchair) Gold: Anthony McDaniel, Marines Silver: Ivan Sears, Marines Bronze: Juan Soto, Army   Men’s 100 Meters (Above the Knee (single and double)) Gold: Luis Puertas, Army Silver: David Henson, British Armed Forces Bronze: Marcus Chischilly, Marines   Men’s 100 Meters (Below the Knee (single and double)) Gold: Kushal Limbu, British Armed Forces Silver: Ryan McIntosh, Army Bronze: Tim Kraynack, Navy/Coast Guard   Men’s 100 Meters (Upper Body Amputation and Limb Dysfunction) Gold: Evan Stratton, Marines Silver: JR Salzman, Army Bronze: Mathew Hanxox, British Armed Forces   Men’s 200 Meters (Open) Gold: Kyle Reid, Marines Silver: Sean Venezia, Marines Bronze: Quintarious Alman, Army   Men’s 200 Meters (Visually Impaired) Gold: Derek Liu, Marines Silver: Ivan Castro, SOCOM Bronze: Dan Peters, Navy/Coast Guard   Men’s 200 Meters (Wheelchair) Gold: Anthony McDaniel, Marines Silver: Ivan Sears, Marines Bronze: Justin Gaertner, SOCOM   Men’s 200 Meters (Above the Knee (single and double)) Gold: Luis Puertas, Army Silver: David Henson, British Armed Forces Bronze: Marcus Chischilly, Marines   Men’s 200 Meters (Below the Knee (single and double)) Gold: Kushal Limbu, British Armed Forces Silver: Tim Kraynack, Navy/Coast Guard Bronze: Ryan McIntosh, Army   Men’s 200 Meters (Upper Body Amputations and Limb Dysfunction) Gold: Evan Stratton, Marines Silver: Mathew Hanxox, British Armed Forces Bronze: Jeremy Lee, Army   Men’s 1500 Meters (Open) Gold: Brian McPherson, Marines Silver: Shawn Schwantes, Air Force Bronze: Steve Miller, Navy/Coast Guard   Men’s 1500 Meters (Visually Impaired) Gold: Derek Liu, Marines Silver: Ivan Castro, SOCOM Bronze: Dan Peters, Navy/Coast Guard   Men’s 1500 Meters (Wheelchair) Gold: Ivan Sears, Marines Silver: Anthony McDaniel, Marines Bronze: Justin Gaertner, SOCOM   Men’s 1500 Meters (Above the Knee (single and double)) Gold: Luis Puertas, Army Silver: David Henson, British Armed Forces Bronze: Marcus Chischilly, Marines   Men’s 1500 Meters (Below the Knee (single and double)) Gold: Tim Kraynack, Navy/Coast Guard Silver: Scott Palomino, Air Force Bronze: Jonathan Ray, Marines   Men’s 1500 Meters (Upper Body Amputations and Limb Dysfunction) Gold: Manuel Jimenez, Marines Silver: Evan Stratton, Marines Bronze: Mathew Hanxox, British Armed Forces   Men’s 4x100 Relay (Open) Gold: Army Silver: Marines Bronze: Navy/Coast Guard   Men’s Shot Put (Open) Gold: Joshua Andrew, Army Silver: Joshua Jablon, Marines Bronze: Kevin Murphy, Air Force   Men’s Shot Put (Visually Impaired) Gold: Dan Stevens, Navy/Coast Guard Silver: Ivan Castro, SOCOM Bronze: Derek Liu, Marines   Men’s Shot Put (Other Ambulatory) Gold: Israel Del Toro, SOCOM Silver: Max Rohn, Navy/Coast Guard Bronze: Jason Caswell, Air Force   Men’s Shot Put (Wheelchair) Gold: Steve Hancock, Navy/Coast Guard Silver: Jimmy Green, Army Bronze: Juan Soto, Army   Men’s Shot Put (Other Seated) Gold: Anthony Pone, Army Silver: Zach Blair, Marines Bronze: Damian Orslene, Air Force   Men’s Discus (Open) Gold: Sean Hook, Army Silver: Joshua Andrew, Army Bronze: Michael Politowicz, Marines   Men’s Discus (Visually Impaired) Gold: Dan Peters, Navy/Coast Guard Silver: Doug Franklin, SOCOM Bronze: Ivan Castro, SOCOM   Men’s Discus (Other Ambulatory) Gold: Max Rohn, Navy/Coast Guard Silver: Ryan McIntosh, Army Bronze: Jason Caswell, Air Force   Men’s Discus (Wheelchair) Gold: Steve Hancock, Navy/Coast Guard Silver: Jimmy Green, Army Bronze: Chuck Allen, Army   Men’s Discus (Other Seated) Gold: Sammy Lugo, SOCOM Silver: Damian Orslene, Air Force Bronze: Alfredo Delossantos, SOCOM   Women’s 100 Meters (Open) Gold: Lara Ishekawa, Air Force Silver: Mickaela Richards, British Armed Forces Bronze: Kidisti Averill, Marines   Women’s 100 Meters (Wheelchair) Gold: Elizabeth Wasil, Army Silver: Chanda Gaeth, Army Bronze: Jauntianne Saliegh, Marines   Women’s 200 Meters (Open) Gold: Mickaela Richards, British Armed Forces Silver: Lara Ishekawa, Air Force Bronze: Kidisti Averill, Marines   Women’s 200 Meters (Wheelchair) Gold: Elizabeth Wasil, Army Silver: Chanda Gaeth, Army Bronze: Jauntianna Saliegh, Marines   Women’s 1500 Meters (Open) Gold: Kidisti Averill, Marines Silver: Margaux Mange, Army Bronze: Lacey Hamilton, Army   Women’s 1500 Meters (Wheelchair) Gold: Elizabeth Wasil, Army Silver: Chanda Gaeth, Army Bronze: Jauntianna Saliegh, Marines   Women’s Shot Put (Open) Gold: Monica Southall, Army Silver: Rachel Brokaw, Marines Bronze: Monica Figueroa, Air Force   Women’s Shot Put (Wheelchair/Other Combined) Gold: Jauntianne Saliegh, Marines Silver: Elizabeth Wasil, Army Bronze: Chanda Gaeth, Army   Women’s Discus (Open) Gold: Monica Southall, Army Silver: Rachel Brokaw, Marines Bronze: Monica Figueroa, Air Force   Women’s Discus (Wheelchair/Other Combined) Gold: Erica Vey, British Armed Forces Silver: Murrillia Simpson, British Armed Forces Bronze: Chanda Gaeth, Army   Wheelchair Basketball [caption id="attachment_4847" align="aligncenter" width="300"]
201001-N-XZ098-0148.jpg
201001-N-XZ098-0148.jpg
201001-N-XZ098-0148.jpg
201001-N-XZ098-0148.jpg
201001-N-XZ098-0148.jpg
VIRIN: 201001-N-XZ098-0148
This year's gold medal wheelchair basketball game was a rematch of last year's game, with the Army ultimately defending their gold medal, beating the Marine Corps 34-32. Gold: Army Silver: Marines Bronze: Navy/Coast Guard   Total Medal Counts Marines Gold: 34 Silver: 33 Bronze: 26 Total: 93   Army Gold: 34 Silver: 26 Bronze: 21 Total: 81   Air Force Gold: 3 Silver: 11 Bronze: 16 Total: 30   Navy Gold: 8 Silver: 5 Bronze: 10 Total: 23   British Armed Forces Gold: 4 Silver: 7 Bronze: 10 Total: 21   SOCOM Gold: 5 Silver: 6 Bronze: 5 Total: 16
Previous Story
Next Story